close
تبلیغات در اینترنت
تحقیق و پژوهش برای کاهش اضطراب در دانش آموزان کلاس /پژوهشگر:مریم سلامیان
loading...

کلاس سوم ابتدایی

  عنوان بررسی استرس در دانش اموزان کلاس سوم کوثر(2) سال تحصیلی 92-1391 مقدمه وچکیده امروزه دانش آموزان به دلیل نقش مهمی که در اداره  آینده کشور به عهده دارند و مدیران اصلی در اداره آینده کشور و رهبر سایر اقشارجامعه خواهند بود بنابر این سلامت جسم و روان ان ها با سلامت جامعه ی آینده و آینده ی کشور ارتباط مستقیم دارد. دوره ی ابتدایی دوره ای پر تنش  و بسیار مهمی در زندگی است چرا که نه تنها جسم بلکه توان روانی در طی این دوره ی حساس زندگی دچار تحول اساسی میشود و سازگاری با چنین تغیرات اساسی…

تحقیق و پژوهش برای کاهش اضطراب در دانش آموزان کلاس /پژوهشگر:مریم سلامیان

مریم سلامیان بازدید : 3554 جمعه 24 آبان 1392 نظرات ()

 

عنوان

بررسی استرس در دانش اموزان کلاس سوم کوثر(2) سال تحصیلی 92-1391

مقدمه وچکیده

امروزه دانش آموزان به دلیل نقش مهمی که در اداره  آینده کشور به عهده دارند و مدیران اصلی در اداره آینده کشور و رهبر سایر اقشارجامعه خواهند بود بنابر این سلامت جسم و روان ان ها با سلامت جامعه ی آینده و آینده ی کشور ارتباط مستقیم دارد. دوره ی ابتدایی دوره ای پر تنش  و بسیار مهمی در زندگی است چرا که نه تنها جسم بلکه توان روانی در طی این دوره ی حساس زندگی دچار تحول اساسی میشود و سازگاری با چنین تغیرات اساسی بر جسم روان فشار میاورد. علاوه بر این دوره ی ابتدایی سن بحران رشدی است و در این دوره افزایش انواع استرس ها وآسیب پذیری به فشار روانی ، اجتماعی ،ورزشی با کاهش مهارت های مقابله ای همراه میشود به طوری که استرس زیاد و بیش  از حد شدیدا بر کیفیت زندگی دانش آموزان تاثیر میگذارد و موجب افت شدید و کاهش کیفیت زندگی دانش آموزان میشود.

متن گزارش وتحقیق

مشاهده ی علایم استرس از قبیل (تکرّر ادرار ، ناخن جویدن ، حواس پرتی و .....)بر آن شدم تا علت استرس را بفهمم و راهی برای کاهش استرس این دانش آموزان پیدا کنم.بی تفاوتی زیاد نسبت به ارزش یابی ها یا پاسخ دادن از روی ترس و حراس خصوصا :اشکال در تمرکز ، احساس گناهکاری و نگرانی زیاد،بی قراری های زیادی که در سر کلاس در بعضی از دانش آموزان مشاهده کردم تصمیم گرفتم تا علت استرس و اضطراب این دانش آموزان را بفهمم و راه و روش هایی برای کاهش آن پیدا کنم.نخستین کاری که انجام دادم از والدین این دانش اموزان برای ملاقات حضوری دعوت کردم و رفتار دانش آموزان در منزل را از نگاه مادرانشان مورد بررسی قرار دادم.دانش اموزانی که در  کلاس با استرس و نگرانی همراه بودن طبق گفته ی والدینشان در منزل هم رفتاری مشابه رفتار خود در کلاس نشان میدادند.

گفته های والدین دانش اموزان و مشاهدات خودم که در سر کلاس درس میدیدم را در کنار یک دیگر قرار دادم و در صدد برآمدم تا با استفاده از ایجاد حوادث و شرایط بیرونی جدید و عکس العمل های جدید در قبال رفتار دانش آموزان، کاهش و افزایش استرس رامورد بررسی قرار دهم و بهترین روش های موثر در کاهش استرس دانش اموزان راانتخاب نمایم.

1.     موقعیت هایی که دانش اموزان را تحت فشار میگذاشت و انواع ان را بررسی کردم.

 

به این موضوع  که چنین موقعیت هایی به چه اشکال و یا صورت های دیگر میتوانست برگزار شود تا دانش آموز کم تر دچار استرس شود فکر میکردم و انواع روش هارا اجرا میکردم و عکس العمل های دانش اموزان را یادداشت در بررسی های به عمل آمده و ثبت مشاهدات و رفتار های دانش آموزان در کلاس و همچنین گفته های والدین دانش اموزان در منزل بعد از اجرای شیوه های جدید اجرایی، بهترین و موفق ترین شیوه های اجرایی که بیشترین کارایی و نتیجه رضایت بخش را به دنبال داشت و سبب بهبود فوق العاده رفتاری این دانش اموزان گردید را یادداشت میکردم و توصیه های لازم را به والدین هم انجام میدادم.

از والدین خواستم تابرای بازیهای کامپیوتری وقت مناسبی تعیین شود و اندازه مشخصی داشته باشد و نظارت کافی بر روی بازیهایی که دانش آموز انجام میدهد در منزل داشته باشند تا هیجانات و فشارهای روحی و تخیّلات و توهّمات ناشی از این بازیهای رایانه ای به حداقل ممکن برسد.

2.از زدن هرگونه برچسب و لقب ناروا به دانش آموز نظیر (تنبل، کودن،بی عرضه و ...) چه در محیط خانه توسط والدین و در چه در محیط کلاس توسط معلم و دیگر دانش آموزان شدیدا جلوگیری بعمل آمد بلکه با تاکید بسیار زیاد بر کوچکترین نقاط و رفتارهای مثبت در دانش آموز ایجاد انگیزه شد.

3. در سر کلاس کلیه توانمندیهای دانش آموز را در نظر می گرفتم و ضعفهای اورا نادیده می گرفتم .

4. از مقایسه دانش آموز در کلاس با دیگر دانش آموزان اجتناب می کردم و به والدینم توصیه می کردم فرزند خودشان را با فرزندان دیگر مقایسه نکنند و توقع و انتظار را در حد تواناییهای خودش از او داشته باشند.

5. به والدین توصیه کردم در صورتی که دانش آموز در دروس ضعیف می باشد  و یا تازگی ضعیف شده محیط و رفتارهای اعضای خانواده مورد بررسی قرار گیرد. آیا محیط خانه برای درس خواندن آماده است؟ ضعف و بیماری جسمی ندارد؟ و ....

6. به صورت مستقیم از خود دانش آموز و با زبان مهربانی و محبت علت رفتارهای غیر معقول و یا درس نخواندن او را جویا می شدم تا خود دانش آموز برایم بگوید چه می خواهد ؟ و چرا چنین رفتارهایی از او سر می زند؟ چه کمکی از من می خواهد ؟ به او اطمینان می دادم که حامی او هستم و او را دوست دارم و تا آنجا که امکان داشت شرایط فعالیت مناسب و مورد انتظار را برای او آماده میکردم.

7. علاقه به یادگرفتن دروس و نوشتن و آموختن بدون ترس و نگرانی از ارزشیابی را در وجود دانش آموزان تقویت کردم.

8. به والدین توصیه کردم تا از سخت گیری و انتظار بیش از اندازه پرهیز نمایند از اختلافات خانوادگی در نزد فرزندان شدیدا جلوگیری کنند از بیان کردن هرگونه مشکل در نزد دانش آموز جلوگیری شود. (مشکلات مالی و اقتصادی و خانوادگی و ....).

9. به شیوه ی کاملا آزاد و بدون هرگونه مقررات خشک به طور مرتب و مستمر در سرکلاس ارزشیابی انجام می دادم تا دانش آموزان هیچگونه نگرانی از ارزشیابی نداشته باشند.

10. با توجه به یادگیری خواندن سوره ها و دعاها توسط دانش آموزان سوم؛توسل به دعا و نیایش و توکل به خدا را همیشه به دانش آموزان گوشزد می کردم.

11. از هرگونه رفتار خشک و خشن و ایجاد مقررات سخت در کلاس جلوگیری می کردم و در عوض برخوردهایی سرشار از عواطف،خنده رویی،شوخ بودن،صمیمی بودن و ایجاد رفتارهای دلسوزانه و مادرانه را در کلاس اجرا می کردم که باعث نشاط و ذوق بیش از اندازه در دانش آموزان می شد و انرژی مثبت فراوانی را به دانش آموزان منتقل می کرد.

بعد از انجام شیوه ها و روش های ذکر شده رفتارهایی که حاکی از وجود استرس و اضطراب بیش از حد بود در دانش آموزان مشخص شده از بین رفت یا خیلی کم شد.دانش آموزی که دچار تکرر ادرار بود و دانش آموزی که دچار عدم تمرکز حواس بود این علائم در وجود آنها از بین رفت و یا به شدت کاهش پیدا کرد.دانش آموزی که در هنگام  ارزشیابی دچار سوزش سردل یا بی قراری و نا آرامی میشد،با شورو هیجان وبارغبت و علاقه ی فراوانی در هنگام ارزش یابی حاضر میشد نشانه های تغییر رفتار در دانش اموزان کاملا هویدا و اشکار بود به طوری که اکثر دانش اموزان مشخص شده به دانش آموزان خیلی خوب کلاس تبدیل شدندو یا در ردیف دانش آموزان خیلی خوب قرار گرفتند در جلساتی که با والدین آن ها برگذارمیشد والدین احساس رضایت و خرسندی را از تغییر رفتار های فرزندشان داشتند و از این تغییر رفتار ها بسیار خوشنود بودند .

نتیجه گیری

همه ی انسان ها اضطراب و استرس را در زندگی خود تجربه میکنند و طبیعی است که هر شخص هنگام مواجه شدن با  موقعیت های تهدید کننده و تنش زا مضطرب میشود اما احساس اضطراب شدید و مزمن در غیاب علت واضح امری غیر عادی تلقی میشود.اضطراب شامل احساس عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی است، به طور کلّی اضطراب یک احساس منتشر بسیار نا خوشایند و اغلب مبهم دل وا پسی است که با یک  یا چند حس جسمی مانند احساس خالی شدن سر دل، تنگی قفسه ی سینه، طپش قلب ،تعریق سردرد و غیره همراه است.بسیاری از والدین از احساس کودکانشان اگاه نیستند تا روزی که انان به مشکل بر میخورند مثل روز رفتن به مدرسه و ...... . منشا این اضطراب در کودکان ناشناخته است اغلب ترکیبی از یک ترس ناشناخته و فقدان کنترل همراه با یک طبیعت ناشی از شرم و خجالت زمینه بسیاری از اضطراب های دانش اموزان را تشکیل میدهد .-علایم و نشانه های اصلی اضطراب در دانش اموزان که باید مورد توجه قرار گیرد عصبی بودن، آرام و قرار نداشتن، تنش، احساس خستگی، سرگیجه، تکرّر ادرار، طپش قلب، تنگی نفس، تعریق، نگرانی و دلهره، بی خوابی، اشکال در تمرکز، گوش به زنگ بودن، درد معده یا سوزش سر دل که بسیار در کودکان ابتدایی شایع میباشد.

دوران ابتدایی کودکان در حال عبور از طفولیت به نوجوانی می باشند و دوران سختی را سپری میکنند.دانش اموزان در دوران ابتدایی ممکن است احساس نا توانی در برابر وضعیت های مختلف داشته باشند.

-رفتار نا درست معلم و یا کادر مدرسه میتواند از مهم ترین عوامل استرس زا در وجود دانش اموزان باشد و یا باعث تشدید استرس و اضطراب شود.

-بازی های رایانه ای به دور از نظارت والدین تاثیر بسیار مخرّب عمیق و عمده ای در روح و روان دانش آموزان به جا می گذارد. به طوری که باعت حواس پرتی، عدم تمرکز فکری، اختلالات فکری بسیار زیاد، ناخن جویدن در سر کلاس درس، تکّرر ادرار، افت شدید تحصیلی،در گیر شدن با اوهام و خیالات و ...... میشود. بازی های رایانه ای در دانش اموزان ابتدایی حتما باید تحت نظارت و برنامه ریزی انجام شود.زمان و مدّت بازی این دانش آموزان تنظیم شده باشد نوع و مدل بازی ها حساب شده و دقیق و با هدف مشخص و معینی انتخاب شده باشد.

-عدم ایجاد ترس و واهمه از ارزش یابی ها در دانش آموزان باعث احساس امنیّت و اطمینان هرچه بیشتر در دانش آموزان میشود.

-تغذیه نقش بسزایی در کاهش اضطراب و افزایش قدرت یاد گیری آنان دارد. تغذیه ی نا مناسب علاوه بر افزایش استرس و اضطراب منجر به کاهش تمرکز و قدرت یاد گیری دانش آموزان میشود.تغذیه ی مناسب با غذا های پر انرژی به دور از غذا های فوری و پر چرب، استفاده از مغز بادام و گردو، کشمش و موز، در ساعات تفریح مصرف دو یا سه لیوان شیر در روز داشتن خواب راحت و آرام، تنظیم برنامه ی مطالعه برای دانش آموزان در منزل در طول ایام سال تحصیلی منجر به کاهش دلهره و اضطراب در دانش آموزان میشود.خوردن نان و پنیر گردو و تخم مرغ و یا یک ظرف عدسی و خوردن عسل و نوشیدنی های حاوی عسل از موارد تاثیر گذار در آرامش دانش آموزان می باشد که این موارد را خوب است که کادر مدرسه خصوصا معلم تاکیدزیاد به دانش آموزان داشته باشند.

-حتما به والدین توصیه شود که تنش های عاطفی و مشاجره از محیط خانواده دور شود و یک محیط آرام و بی سرصدا برای فرزندشان بوجود آورند.رفت و آمد ها و مهمانی هارا در هنگام ارزشیابی ها کم کنند و انتظار بیش از حد از توانایی های فرزند خود نداشته باشند و فرزندشان را با فرزندان دیگر خانواده ها مقایسه نکنند.

-استفاده از رنگ های شاد در تزیین کلاس و حتی انتخاب رنگ شاد برای فرم معلم و دانش آموز میتواند به ایجاد نشاط در دانش آموزان بینجامد و انرژی مثبت آنها را دو چندان کند.

-دانش آموزان به انجام دادن ورزش تشویق شوند و ورزش فقط مختص به ساعات ورزشی نباشد.توجه به این اصل که عقل سالم در بدن سالم است درواقع بیان گر این نکته ی مهم است که فعالیت های ورزشی نقش اصلاح گری بالایی در رفع مشکلات روحی و روانی دارند و به سرعت نشاط و امید واری در دانش اموزان افزایش پیدا میکند.میتوانیم آموزش دروس را گاهی با بازی انجام دهیم و یا ساعات تفریح را به دانش آموزان برای انجام حرکات ورزشی تشویق نماییم.

-به دانش اموز تاکید کنیم که مکان و یا موقعیت اضطراب آور خود را تصور کند و در کلام و رفتارش دنبال پاسخ های مناسب بگردد به تنهایی و در خلوت از خودش بپرسد چه کاری انجام میدادم بهتر بود؟و چه میگفتم بهتر بود؟(با همراهی معلم) و پس از یافتن پاسخ مناسب آن راه را تمرین کند.بر آن پاسخ کلامی یا رفتاری مسلط شود  تا بتواند در موقعیت های استرس زای مشابه از آن استفاده کند.

-در صحبت کردن با دانش آموزان کلماتی که بار اضطرابی دارند مثل: هیچ وقت، همیشه، هرگز، زود، سریع، باید، حتما و ...... را کم تر مورد استفاده قرار دهیم و به جای آن همیشه از کلمات متعادل و آرام بخشی مانند: بعضی اوقات، با حوصله، آرام، بهتر است و ...... استفاده کنیم و حتی خود دانش اموز را به استفاده ی بیشتر  از این کلمات سوق دهیم.

-دانش آموزان را تشویق کنیم تا در هنگام صحبت کردند و یا ارزش یابی از عجله کردن و اجبار در ارائه پاسخ سریع و واکنش شتاب زده بپرهیزند و به آنها بگوییم که برای پاسخ دادن هیچ وقت دیر نیست.

دانش آموزان را برای کاهش استرس به خواندن آیات و سوره ها تشویق نماییم.

(الا بذکر الله تطمئن القلوب) با یاد خداوند دل ها ارام میگیرد.همانا ذکر خداوند مطمئن ترین راه رسیدن به آرامش درونی میباشد.تاثیر مثبت ذکر ها وخواندن قرآن بر بهداشت روان و جسم را به دانش اموزان گوشزد نماییم.و همچنین نقش نماز را بر کاهش اضطراب یادآور شویم و دانش اموزان را به خواندن مرتّب نماز و دعای بعد از نماز تشویق نماییم .(انی جا علک فی الارض خلیفه) اینکه انسان دارای یک فطرت آسمانی میباشد.دعا و داشتن یک ایمان محکم به دین باعث رفع نگرانی، رفع تشویش و رفع ترس که موجب بیشتر بیماری ها است میشود.توجه کامل به خداوند با تمام اعضا و حواس، روی گردانی از مشکلات زندگی و اشتغالات فکری که در حین نماز ایجاد میشود و مدتی پس از نماز هم ادامه دارد باعث بوجود امدن حالتی از ارامش روانی میشود.0

اقم الصلوه لذکری) نماز را برای یاد من اقامه کنید.)

وسخن اخر اینکه

کودکان وقتی با سرزنش و انتقاد زندگی می کنند می آموزند بی اعتماد به خود باشند.

  وقتی با خشونت زندگی می کنند می آموزند که جنگجو باشند.

 وقتی با ترس زندگی می کنند  می آموزند که بزدل باشند.

وقتی با ترحم زندگی می کنند می آموزنند که به خود احساس ترحم داشته باشند .

وقتی با تمسخر زندگی می کنند می آموزند که خجالتی باشند .

. وقتی با حسادت زندگی می کنند می آموزند که در خود احساس گناه داشته باشند.

. اما اگر

 با شکیبایی زندگی کنند بردباری را می آموزند .

 اگر با تشویق زندگی کنند اعتماد و اطمینان را می آموزند.

 .اگر با پاداش زندگی کنند با استعداد بودن و پذیرندگی را می آموزند .

.اگر با تصدیق شدن زندگی کنند  عشق را می آموزند .

.اگر با اطمینان زندگی کنند اعتماد به خود و اعتماد به دیگران را می آموزند .

.اگر با دوستی ومحبت زندگی کنند زندگی در دنیای امن را می آموزند.

 و اگر ....

 

 

تهیه  کننده

مریم سلامیان

آموزگار پایه سوم دبستان هفده شهریور

سال تحصیلی 92-1391

 

                                                 

 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط دانا در تاریخ 1393/7/27 و 9:36 دقیقه ارسال شده است

با سلام و ارادت
ممنون بابت تحقیق زیبا و کاملتون
انشالله موفق باشید.
پاسخ : خوش حال هستم که مورد نظر شما قرار گرفته است.

این نظر توسط فاطمه در تاریخ 1393/7/10 و 10:17 دقیقه ارسال شده است

خیلی عالی بود استفاده کردم........


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 123
 • کل نظرات : 39
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 4
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 20
 • بازدید امروز : 21
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 11
 • بازدید هفته : 107
 • بازدید ماه : 542
 • بازدید سال : 16,621
 • بازدید کلی : 63,022